کفش های پاشنه دار من و دریای کاسپین

امروز چهارشنبه 01 آذر 1396      صفحه اصلي | درباره ما | درخواست ثبت فیدخوان | گزارش تخلف مطلب | تبليغات | تماس با ما


guilangeologist.cloob24.com     

کفش های پاشنه دار من و دریای کاسپین

0

زمانیکه موضوع انتقال آب از دریای کاسپین باردیگر مطرح شد و مقاله های بسیاری که درباره این انتقال آب خواندم بسیار از بی تدبیری در دولت تدبیر عصبانی شدم با مادرم که موضوع را مطرح کردم، نظر جالبی شنیدم اوگفت: مثل این می ماند که کفشهای پاشنه دار مشکی تو را به برادرت بدم تا با کت و شلوار مشکی خودش بپوشد فقط به دلیل مشکی بودن کفش و لباس آنها را باهم نمی پوشند می پوشند؟
با خودم فکر کردم کفش هایی ساخت کره با کت و شلوار دوخت ایران و پارچه ی چینی!
انتقال آب از بزرگترین دریاچه دنیا که به طور مشترک بین 5 کشور مورد استفاده قرار می گیرد به فلات مرکزی ایران همانند همان کفش های پاشنه بلند است که بدون ارزیابی و اندیشه مدیریتی می خواهد به انجام برسد. اگر به انجام برسد!
انتقال آب دریای کاسپین به سمنان! آنهم در کشوری که بزرگترین معترض به روسیه و آذربایجان بخاطر فعالیتهای نفتی و به ترکمنستان بخاطر ساخت جزیره مصنوعی آوازه است. کشوری که در سال 1382 با امضای کنوانسیون تهران متعهد به حفظ محیط زیست دریای کاسپین شد. از همان سال هر ساله در نشست های منطقه ای شرکت می کند و از تلاش های خود در راستای تعهداتش گزارش می دهد. کنوانسیون تهران فقط برای آلودگی ها و گونه های مهاجم دریای کاسپین نیست بر اساس مفاد 13 (موارد اضطراري زيست محيطي ) 15 (مديريت مناطق ساحلي)  17(ارزيابي اثرات زيست محيطي ) دولت ایران موظف به ارزیابی محیط زیست و انتشار تمامی پروژه ها و فعالیت هایی است که به طور مستقیم و غیر مستقیم با این دریا ارتباط دارد و همچنین شناسایی و جلوگیری از تمامی فعالیت های خطرناک ، تهدیدآمیز و اضطراری و اقدامات مربوط به کاهش خطر پذیری است.
سال گذشته زمانی که  متوجه شدیم از ایران بخصوص سازمان محیط زیستی هیچ کسی برای نشست در کنوانسیون منطقه ای کاسپین در آستاراخان شرکت نمی کند بسیار متعجب شدیم ، نبود هیات دولت ! و ما نمایندگان سازمان های غیردولتی ایران در کمال ناباوری به نشست منطقه ای رفتیم بدون اینکه گزارش رسمی از فعالیت های کشورمان داشته باشیم. در نشست وقتی نماینده دبیرخانه آقای دنیل نیکسدورف گفت ما از ایران انتظار گزارش های رسمی را داریم باز هم متعجب و البته خجالت زده شدم که چرا باهمه تلاش هایی که ما برای محیط زیست دریای کاسپین انجام می دهم بازهم جای ما خالی خواهد بود .  در این نشست کنسول ایران در شهر آستاراخان  به نمایندگی از دولت ایران شرکت کرد و از ترکنستان جواب خواست بخاطر ساخت جزیره آوازه  و تغییر اکوسیستمی که با ساخت آن بوجود می آید
و امروز دولت ما ، تمام تعهدات داخلی و بین المللی را برای اجرای پروژه ای که حتی ارزیابی محیط زیستی آن هم در دسترس نیست ! نادیده گرفته است. امسال در نشست کنوانسیون تهران ، کشور ایران و نمایندگان ایران چه جوابی به ترکمنستان و دیگر کشورهای حاشیه دریای کاسپین دارند؟
آیا امسال در این نشست ایران شرکت خواهد کرد؟

هلاله ناطقه-داوطلب توسعه پایدار


ارسال دیدگاه
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
تمام محتوای این سایت گردآوری شده سیستم فیدخوان سایت می باشد و هیچ مسئولیتی در قبال نوشته های آن متوجه سایت نمی باشد.
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت برای گردآورنده آن محفوظ می باشد.